יוני וייץ

מי במים ומי באש

ספטמבר 20, 2015

האם הקדשתם מחשבה בחשבון נפש של יום הכיפורים גם לדרך שבה גורל בני האדם והעולם שזורים זה בזה?


בימים אלה, בין יום הדין ליום הרחמים, ספר הזיכרונות נפתח, וגורלם של בני כל העולם נקבע, לפחות לשנה הקרובה. כך עולה ממילות תפילת "נתנה תוקף" שנכתבה לפני מאות שנים והיא מושרת בבתי כנסת רבים בראש השנה וביום כיפור ואף זכתה ללחנים מודרניים (הפיוט אף נתן השראה לשיר Who by Fire, של לאונרד כהן).

המסר הגדול השזור בפיוט העתיק הוא שגורל האדם, החברה והעולם כולו, נקבע לחיים או למוות בימים אלה. חווית הגורל העוצמתית איננה מוגבלת לבאים לבית הכנסת בלבד – אחת לזמן מה מגיעים לפתחינו סיפורים מצמררים על אסונות טבע בסדרי גודל עצומים. סופות, שיטפונות, רעידות אדמה ואירועי קיצון אחרים, שגובים חיים רבים ושמערערים את סדרי טבע המוכרים לנו. ברגעים כאלה אין ברירה אלא להיזכר עד כמה קטנים וחסרי אונים אנחנו מול כוחות הטבע.

בחודש יולי 2013, למשל, פקד את מחוז סצ'ואן בדרום מערב סין, למרגלות הרי טיבט, אירוע גשם יוצא דופן, שהוביל לשיטפון עצום שהטביע את העיר בייצ'ואן מתחת לשבעה מטרים של מים. השיטפון גבה את חייהם של מאות בני אדם ומעל 100 אלף איש נותרו ללא קורת גג. היה זה אירוע ההצפה החמור ביותר בדרום מערב סין ב-50 השנים האחרונות.

השיטפון בבייצ'ואן, יולי 2013
השיטפון בבייצ'ואן, יולי 2013

עוצרים את האוויר

כדי להבין ולנתח את אירוע הגשם החריג הזה חבר פרופ' דני רוזנפלד מהמכון למדעי כדור הארץ באוניברסיטה העברית (שחוקר את השפעת הפעילות האנושית וזיהום אוויר על העננים, הגשם ומערכת האקלים) לצוות חוקרים בינלאומי מסין מארה"ב. רוזנפלד העלה את ההשערה שאירוע השיטפון קשור לזיהום אוויר חריף שקיים במחוז סצ'ואן. הפיתוח האנושי והתעשייתי המואץ, בשילוב עם טופוגרפיה הררית המקיפה את האזור וכמו כולאת את זיהום האוויר באזור הביאו לרמות זיהום גבוהות, במיוחד של פחם שחור – ננו-חלקיקים שמתקבלים כתוצרי שריפת פחם ודלק ושידועים בהשפעה מסוכנת על בריאות האדם ובתרומתם לעלייה בטמפרטורות על ידי קליטה של קרינת השמש.

במודל ממוחשב שפיתחו רוזנפלד וחבריו ניתן לראות כיצד החלקיקים המזהמים שמצויים באוויר קולטים רמות גבוהות של קרינת שמש ומונעים תנועה של האוויר. במצב תקין, ללא זיהום אוויר, השמש מחממת את הקרקע והקרקע מחממת את האוויר. האוויר החם קל יותר ועולה במשך שעות היום. או אז, הלחות שבו יוצרת ענני גשם הפזורים מעל למישור. אולם, במצב של זיהום אוויר, קרינת השמש נבלעת בחלקיקי הפיח והעשן באוויר ולכן מחממת במידה פחותה את הקרקע. לכן נוצרים פחות ענני גשם מעל המישור. בנוסף, הלחות, במקום להיות מומטרת בחלקה מעל המישור בשעות היום, מגיעה עם הרוח אל מרגלות ההר בשעות הלילה. שם, ההרמה המאולצת של האוויר שנתקל בהר גורמת ללחות להתעבות ולהיות מומטרת בבת אחת באזור מצומצם, בשולי ההרים. כך נוצר גשם חזק במיוחד בשעות הלילה, שהוביל לשיטפון.

לדברי רוזנפלד, "התנאים המטאורולוגיים שגורמים לכמות גשם מצטברת כה גדולה בכל האזור הם נדירים, בתנאים האלה, זיהום האוויר משנה את הפיזור המרחבי של הגשם, ולכן מחמיר במידה רבה את השיטפונות באזור מורדות ההרים. אלמלא רמת המזהמים הגבוהה, הגשם לא היה מגיע בעוצמה שכזאת והשיטפון והאסון בסצ'ואן היו כנראה נמנעים".

בצורת בהר הצהוב

בצורת וסופת אבק בסין. תצלום: Department of Foreign Affairs and Trade.flickr

בצורת וסופת אבק בסין. תצלום: Department of Foreign Affairs and Trade.flickr

 

 

זיהום אוויר עשוי להשפיע לא רק על עלייה בגשם, כפי שארע באסון הגדול בסין, אלא גם ליצור מצב הפוך לגמרי: באזורים בהם כמות המשקעים נמוכה, עלייה ברמת המזהמים עשויה להביא לירידה בכמות הגשם, להתייבשות ולתהליך מדבור מואץ. במחקר נוסף של רוזנפלד, שנערך באזור אחר בסין (ההר הצהוב, ליד העיר שיאן), נמצא קשר בין הפחתת כמויות הגשם לכמות חלקיקי המזהמים באוויר, שמונעים היווצרות ענני גשם יציבים. התופעה מתרחשת בעיקר באזורים הררים. להערכת רוזנפלד, לתופעה זו יש חשיבות רבה גם בישראל, שסובלת ממחסור במקורות מים.

שהיית הפיח ומזהמים דומים באטמוספירה היא קצרת מועד – ימים עד שבועות בלבד. בניגוד לקושי המוכר בהפחתת פחמן דו-חמצני וגזי חממה נוספים – ששוהים באטמוספירה מאות שנים ויותר ושתורמים להתחממות העולמית ומאלצים תהליך שינוי אטי ארוך – ברגע שתיושם החלטה להפסקת הזיהום, הירידה בריכוז המזהמים באוויר צפויה להיות מהירה מאוד.

לקבוע את גורלנו

המסר השני, החשוב לא פחות, העולה ממילות הפיוט "נתנה תוקף" הוא שלאדם ישנה אפשרות לקבוע את גורלו על ידי מעשיו. מחקריו של רוזנפלד וחבריו מגלים פנים חדשות לתפיסה זו – כוחות הטבע בדרכם שלהם מגלים לנו את השלכות מעשינו, ולחברה האנושית יש כוח ויכולת להשפיע על כוחות הטבע, לשלילה ולחיוב.

 

לאונרד כהן מבצע את "Who By Fire" בהופעה חיה בלונדון, 2012:

שתפו‬        

רוצים גישה חופשית למערכי שיעור ופעילויות נלוות הקשורות לסיפור זה?

הרשמה בחינם
הוסיפו סיפור למועדפים

מערכים קשורים

thumbnail

למה הדבורים מפסיקות לרקוד? שינויים סביבתיים משפיעים על דפוסי הריקוד המיוחדים של הדבורים, שמשמשים אותן לאיתור מזון

thumbnail

קן לציפור בין האשפה מיזם סקוטי ממחיש את היקף התופעה של ציפורים שחיות באשפה, כפי שהיא משתקפת בתמונות שמצלם הציבור. ממצאים חדשים ממנו מלמדים על השפעתה העצומה של פסולת הקורונה: רבע מהתמונות שהועלו כוללות ציפורים שסבוכות במסכות הקורונה או מקננות בהן. כיצד משפיעה התופעה על מיני הציפורים השונים – ועל האדם, והאם נשקפת סכנה לבעלי הכנף בישראל?

thumbnail

ארבה על הקרח במשך קרוב למאה שנה, היעלמותו של מין ייחודי של ארבה שחי בהרי הרוקי שבארה"ב נותרה בגדר תעלומה. עד שיום אחד, מצבורי ענק של חגבים מתים החלו להתגלות בקרחונים, וחשפו את גורלם העגום של החרקים הנעלמים