ד"ר דניאל מדר

המירוץ למאה

פברואר 15, 2016

אתר חדש מציג: כך אפשר לייצר 100% אנרגיה מתחדשת בכל מדינה בשנת 2050


בדצמבר 2015 חתמו רוב מדינות העולם על הסכם האקלים החדש בוועידה שהתקיימה בפריז, ובו הן מתחייבות לצמצם פליטת גזי חממה כדי להאט ואולי אף לעצור את שינוי האקלים. למרות היותו של ההסכם הזה היסטורי, הוא לא חף מבעיות – למשל, לא ברור איך יעברו כל מדינות העולם להשתמש באנרגיות ממקורות מתחדשים ויספקו רק באמצעותם את כל צורכי האנרגיה שלהן.

מיזם חדש של קבוצת מדענים מארה"ב ומגרמניה, בהם החוקרת הישראלית ליאת מ. צ'ובדי, ממפה את האפשרויות העומדות בפני כל מדינה לעבור מייצור אנרגיה מדלקי מאובנים לייצור של 100% אנרגיה ממקורות מתחדשים.

החוקרים בחנו בכל מדינה את הצרכים האנרגטיים שלה – כמה אנרגיה היא צורכת כיום ומה צפויה להיות הצריכה בשנת 2050. הם בחנו את המאפיינים הסביבתיים, האקלימיים, הטופוגרפיים, ההידרולוגיים והגיאותרמיים בכל מדינה כדי למצוא אילו מקורות אנרגיה מתחדשים זמינים לה ספציפית, אל מול הטכנולוגיות הקיימות.

מתוך הנתונים האלה המדענים בנו לכל מדינה תמהיל אנרגיות מתחדשות לאומי שיכול לספק 100% מהאנרגיה בשנת 2050. התוצאות מוצגות בצורה גרפית ברורה באתר אינטרנט ייעודי שנבנה בשיתוף פעולה עם National Geographic.

Israel
צילום מסך מתוך האתר. מה ישראל צריכה לעשות כדי לעבור לאנרגיה מתחדשת?

 

פשוט וקל לראות איך מפיקים חשמל

היופי במחקר הזה הוא שלא צריך להיות מומחה כדי להבין את העבודה: האתר פשוט, נגיש, אינטואיטיבי ואינטראקטיבי. כל אדם עם ידע בסיסי באנגלית יכול לבחור באיזו מדינה לצפות ואילו סוגי אנרגיה הוא רוצה להשוות. עוד אפשר לראות באתר מידע לא רק על המדינות המתפתחות כמו ארה"ב או מדינות אירופה, שבהן בדרך כלל עוסקים המחקרים, אלא נתונים הנוגעים ל-139 מדינות כך שהרוב המוחץ של תושבי העולם יכולים לראות מה יכול לקרות במדינה שלהם.

לפי האתר החדש אפשר יהיה לחסוך 24,000 שקל לאדם בכל שנה על הוצאות אנרגיה. צילום: Windwärts Energie,Flickr
לפי האתר החדש אפשר יהיה לחסוך 24,000 שקל לאדם בכל שנה על הוצאות אנרגיה. צילום: Windwärts Energie,Flickr

 

 

 

 

 

 

 

 

לפי האתר, ישראל יכולה לספק את כל צרכיה האנרגטיים כך: 47% מהאנרגיה יופקו על ידי מתקנים פוטו-וולטאיים גדולים (PV, לוחות סולאריים), 20% יגיעו ממתקנים תרמו-סולאריים גדולים (שממירים את אנרגיית החום מאור השמש לחשמל), 18% מלוחות סולאריים המוצבים על גגות בתים ובניינים, 10% מטורבינות רוח יבשתיות ו-3% יגיעו מטורבינות רוח ימיות. במציאות כזו, אפשר יהיה לחסוך יותר מ-24 אלף ש"ח בכל שנה לכל אדם בישראל בהוצאות על אנרגיה, על בריאות ועל תשתיות.

המחקר מספק מפת דרכים, או מתווה, להגעה ליעד של 100% שימוש באנרגיות מתחדשות שכל מדינה יכולה להיעזר בו בתכנוניה העתידיים. מחיר המעבר חשוב גם כן, ובמחקר הזה באמת אפשר לראות שעם המעבר לשימוש באנרגיה חשמלית יעילה ברוב המשק (צריכה ביתית, תעשייה, תחבורה, חקלאות ומיזוג אוויר), צפוי חיסכון אנרגטי של יותר מ-30% בעולם, לעומת תסריט "עסקים כרגיל".

בישראל אין אתר ייעודי כזה, אבל יש מסמך של הפורום הישראלי לאנרגיה שבו מפורטות הדרכים להגיע לאפס פליטות פחמן. גם פרויקט צמיחה ירוקה – כלכלת המחר מציג את החזון הישראלי  להגעה ל-100% אנרגיה ממקורות מתחדשים.

שתפו‬        

רוצים גישה חופשית למערכי שיעור ופעילויות נלוות הקשורות לסיפור זה?

הרשמה בחינם
הוסיפו סיפור למועדפים

מערכים קשורים

thumbnail

הולכים על אצות שלושה מיליארד כפכפי אצבע נמכרים בעולם בכל שנה, אבל כיוון שהם עשויים מחומרים בלתי-מתכלים הם מצטברים בהמוניהם במטמנות האשפה ובאוקיינוסים. האם כפכפים חדשים מאצות עשויים לשנות את זה?

thumbnail

קן לציפור בין האשפה מיזם סקוטי ממחיש את היקף התופעה של ציפורים שחיות באשפה, כפי שהיא משתקפת בתמונות שמצלם הציבור. ממצאים חדשים ממנו מלמדים על השפעתה העצומה של פסולת הקורונה: רבע מהתמונות שהועלו כוללות ציפורים שסבוכות במסכות הקורונה או מקננות בהן. כיצד משפיעה התופעה על מיני הציפורים השונים – ועל האדם, והאם נשקפת סכנה לבעלי הכנף בישראל?

thumbnail

ארבה על הקרח במשך קרוב למאה שנה, היעלמותו של מין ייחודי של ארבה שחי בהרי הרוקי שבארה"ב נותרה בגדר תעלומה. עד שיום אחד, מצבורי ענק של חגבים מתים החלו להתגלות בקרחונים, וחשפו את גורלם העגום של החרקים הנעלמים