ד"ר אביעד הדר

פקקים קטלניים

ינואר 1, 1970

מחקר מקיף בדק קשר בין חשיפה לחלקיקים זעירים, שמקורם העיקרי הוא אגזוזי כלי רכב, לתחלואה בשבץ מוחי. התוצאות מדאיגות: סיכון מוגבר משמעותית ללקות בשבץ בחשיפה ממושכת לאוויר מזוהם


הכביש הוא מקום מסוכן. השילוב בין נהגים רשלניים, תקלות טכניות ובעיות בתשתית גורם למותם של מאות הרוגים בישראל מדי שנה כתוצאה מתאונות דרכים, אך לעתים הסכנה בכביש אורבת לנו גם כשאנחנו עומדים בפקק סחור תנועה מוחלט.

מחקר שהתקיים ב-2017 מראה שוב כיצד הפקקים ובעיות התחבורה משפיעים על בריאותנו. על פי המחקר, אנשים שחשופים באופן קבוע לזיהום אוויר תחבורתי עלולים להיות בסיכון גבוה יותר ללקות בשבץ. החוקרים מסבירים כי חלקיקי הזיהום הזעירים הנפלטים מאגזוזי המכוניות, ומגיעים אף ליושבים ברכב בפקק, מעלים את הסיכוי להסתיידות וטרשת עורקים כמו גם להיווצרות קרישי דם החוסמים את הגעת הדם למוח. המחקר פורסם בכתב העת המוביל בנוירולוגיה – Neurology.

בישראל חלקים נרחבים מהאוכלוסיה חשופים לזיהום אוויר תחבורתי בעל כורחם למספר שעות בכל יום. תצלום: David King, flickr

חשיפה שמתרחשת באופן קבוע

החוקרים עקבו אחר זיהום האוויר באזור מגוריהם בהונג-קונג של כ-66,820 גברים ונשים מבוגרים (מעל 65) במשך עשור. החוקרים התמקדו במדד זיהום אוויר הקרוי PM2.5 (particulate matter 2.5)– תערובת מוצקים וטיפות נוזליות שחלקיקיה קטנים מ-2.5 מיקרומטר (מיליונית המטר), ויכולים להכיל אבק, לכלוך, פיח ועשן – רכיב של זיהום חלקיקים שנוצר כתוצאה משריפת דלקים. באמצעות נתוני מדידות מקומיות של זיהום אוויר ובסיוע של צילומי לווין שנלקחו מסוכנות החלל האמריקאית (NASA), החוקרים חישבו את ריכוזי הזיהום החלקיקי במשך כל שנת מעקב באזור המגורים של כל אחד מהנבדקים.

במקביל למדידות הזיהום, החוקרים עקבו במשך עשור אחרי תדירות הופעת מקרי שבץ בקבוצת המחקר. בזמן ממוצע של כ-9.4 שנים נמצאו 6733 מקרי שבץ באוכלוסיית המחקר. 52.4 אחוז מהמקרים היו מסוג שבץ מוחי איסכמי, (שבץ שנגרם מחסימה של כלי דם במוח), 17.5 אחוז היו מסוג שבץ המורגי (שבץ הנגרם מדימום של כלי דם במוח) והשאר לא הוגדרו בוודאות.

החוקרים, בראשותו של ד"ר לינוויי טיאן (Linwei Tian), מצאו שהיארעות מקרי השבץ האיסכמי גבוהים בצורה משמעותית בקרב אנשים ונשים שנחשפו לרמות גבוהות יותר של זיהום אוויר מסוג PM2.5 . על פי המחקר, עלייה בחשיפה לריכוז עודף של 10 מיקרו גרם (מיליונית הגרם) PM2.5  לקוב אוויר מגדילה את הסיכוי ללקות בשבץ איסכמי בכ-20 אחוז.

חשוב לציין שחשיפה לזיהום אוויר ברמות כאלו (ואף גבוהות יותר) מתרחשת למעשה באופן כמעט יום-יומי. כך, לדוגמה, במרחק של 5 מטרים מאגזוז של מכונית פרטית נרשמת עלייה של 10 מק"ג לקוב בתנאי אקלים מקומיים.

"אנחנו עדיין לא בטוחים לגמרי באיזה מנגנון ביולוגי זיהום אוויר עלול לגרום באופן סלקטיבי לשבץ איסכמי", אמרו החוקרים, "אבל ייתכן שחשיפה ארוכת טווח לחומר חלקיקי זעיר (PM) מאיצה את תהליכי היצרות כלי הדם, משנה את הטונוס של כלי הדם וגורם לתגובות דלקתיות מקומיות המשפיעות ספציפית על שבץ איסכמי"

גורם תחלואה משמעותי

בישראל חלקים נרחבים מהאוכלוסיה חשופים לזיהום אוויר תחבורתי בעל כורחם למספר שעות כל יום. העמידה בפקקים מכפילה ומשלשת את השהות באזורים שבהם יש זיהום אוויר גבוה וגורמת גם למי שגר באזורים שאינם מזוהמים לעבור חשיפה ממושכת וקבועה לחומרים רעילים רבים.

"בנוסף לאובדן הזמן, ההשפעה הקשה על המשק, הפגיעה באיכות החיים, ובבריאות הנפש, העמידה בפקקים הולכת ומצטיירת כגורם תחלואה משמעותי ביותר", מסביר ד"ר זהר ברנט יצחק, חוקר בתחום הבריאות והסביבה בשירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות.

חשיפה לזיהום אוויר ברמות מסוכנות מתרחשת למעשה באופן כמעט יום-יומי. תצלום: Peter John Maridable on Unsplash

מחקרים רבים כבר הראו בעבר שזיהום האוויר מסכן לא רק את מערכת הנשימה (וכך מגביר את שכיחות מחלות הריאה), אלא גם עלול לגרום לבעיות בתפקוד הלב וכלי הדם, לגרום לירידה בכולסטרול טוב (HDL) ואף להגביר את הסיכוי ללקות בסרטן השד. מחקר זה מאשש מחקרים קודמים שהראו בשיטות מחקר אחרות (ללא מעקב רציף אחרי קבוצה גדולה של נבדקים לאורך עשור) ובאוכלוסיות שונות (בעיקר בגברים לבנים) קשר בין חשיפה לזיהום אוויר לבין שבץ.

אז מה אפשר לעשות כדי לשפר את המצב? דוגמאות אפשריות לצעדים שיצמצמו את החשיפה לזיהומים תחבורתיים הם עידוד השימוש בתחבורה ציבורית חשמלית ויעילה ומעבר לשימוש ברכבים חשמליים ובאנרגיות מתחדשות כגון אנרגיה סולארית ואנרגיית רוח, שאינן מייצרות פליטות של חלקיקים. כמו כן, ניתן לאסור כניסת כלי רכב מזהמים כגון משאיות בעלות מנועי דיזל מיושנים למרכזי הערים, כפי שנעשה בעיר חיפה (ובערים רבות ברחבי העולם), או לדרוש התקנת מסנני חלקיקים ברכבים מסוג זה.

בעקבות הכתבה ב"זווית" הסיפור פורסם גם ב-מאקו ב-18/02/2018

שתפו‬        

רוצים גישה חופשית למערכי שיעור ופעילויות נלוות הקשורות לסיפור זה?

הרשמה בחינם
הוסיפו סיפור למועדפים

מערכים קשורים

thumbnail

הולכים על אצות שלושה מיליארד כפכפי אצבע נמכרים בעולם בכל שנה, אבל כיוון שהם עשויים מחומרים בלתי-מתכלים הם מצטברים בהמוניהם במטמנות האשפה ובאוקיינוסים. האם כפכפים חדשים מאצות עשויים לשנות את זה?

thumbnail

לילה טוב? במחקר ישראלי חדש נמצא קשר בין זיהומי אור ורעש לבין שינה קצרה יותר ודיווחים על קשיי שינה באזורים עירוניים בארץ. מה צריך לקרות כדי שכולנו נוכל לישון טוב יותר?

thumbnail

סיגריות נגד הטבע מעשנים, הנה עוד סיבה טובה להיגמל: בדלי סיגריות שמושלכים לקרקע לא רק יוצרים לכלוך, אלא גם פוגעים בהתפתחות התקינה של צמחים בסביבתם