ד"ר דניאל מדר

כרישים עדינים

פברואר 16, 2016


 

הידעתם? חול, אופניים ופגיעות ברק קטלניים יותר מכרישים. ובמספרים: בשנה אחת התרחשו בארה"ב פי 37 אלף פגיעות באנשים כתוצאה משיפוצים ביתיים, פי 1,000 יותר ממקרי מוות בעת רכיבה על אופניים ופי 75 מקרי מוות מברקים – לעומת פגיעות ומקרי מוות שנגרמו על ידי כרישים. למרות זאת, אנחנו לא פוחדים מחול, רבים מאתנו רוכבים על אופניים ולרובנו יצא להסתובב בחוץ בסופת ברקים.

אירועים נדירים יחסית של תקיפות בני אדם על ידי כרישים, וכמובן סדרת סרטי מלתעות, גרמו לדורות שלמים של אנשים להאמין שכרישים בכלל, ועמלצים לבנים (Great White Shark, Carcharodon carcharias) בפרט, הם מכונות הרג אלימות ואכזריות שצריך לחסל.

התקיפות קורות בדרך כלל בגלל טעות בזיהוי. כך, למשל, כשכריש חושב שבן אדם על גלשן הוא כלב ים, ולא בגלל צימאון לדם אדם. כריש גם יכול להיות סקרן וזו דרכו לבדוק מה נמצא לפניו. מאז שנות התשעים של המאה ה-20 חל שינוי ביחס הציבורי אליהם, ואת מקום הציד תופסים בהדרגה ספארי צלילה עם כרישים ומחקרים שנערכים בתדירות גבוהה.

עמלץ לבן. צילום: Lwp Kommunikáció, Flickr
עמלץ לבן. צילום: Lwp Kommunikáció, Flickr

רק בטבע

תעלומה הקשורה בעמלצים לבנים היא שאי אפשר לגדל אותם בשבי. בחודש שעבר נתפס ביפן עמלץ לבן באורך 3.5 מטרים, שהסתבך בטעות ברשת דייגים. הכריש הועבר לאקווריום אך מת לאחר שלושה ימים בלבד. זו אינה הפעם הראשונה – ניסיונות שבוצעו בעבר בהחזקת או בגידול עמלצים לבנים בשבי הסתיימו במותם בתוך זמן קצר, או בשחרורם לחופשי אחרי שסירבו לאכול.

יש כמה השערות מדוע זה קורה. אחת מהן מתייחסת לעובדה שהעמלצים הלבנים חייבים לשחות כל הזמן, כדי להזרים מים טריים עשירים בחמצן על הזימים שלהם וגם בשביל לשמור על טמפרטורת גוף תקינה. הכרישים האלה רגילים לשחות עשרות ואף מאות קילומטרים במסע אחד, ולרוב יצודו טרף טרי ולא יאכלו טרף מת. מכיוון שבאקווריום אין מקום לשחות הרבה וקשה להשיג טרף טרי, ייתכן שהשינויים האלה בדפוס ההתנהגות המוכר גורם להם דיכאון ואף הופך אותם תוקפניים יותר.

תיאוריה נוספת מתבססת על כך שהעמלצים הלבנים הם בעלי חושים מפותחים ביותר, כמו חוש ריח המסוגל לאתר דם ממרחק רב או יכולת להבחין באותות חשמליים זעירים שפולטים יצורים חיים. ייתכן שהסביבה המלאכותית באקווריום מכניסה אותם למצב של הלם בגלל ריחות זרים או אותות חשמליים בלתי פוסקים שמגיעים מציוד חשמלי לתחזוקת האקווריום, משאבות, חיישנים, וסתי טמפרטורה, אולי גם תאורה ומכשור אחר הפועלים בקרבת האקווריום. הרי גם בן אדם מאבד את שפיותו אם מחזיקים את עיניו פקוחות בכוח ומסנוורים אותו באורות חזקים. אפילו החזקה של אדם בבידוד זמן ממושך ללא כל עינוי מוציאה אנשים מדעתם.

הקושי בהחזקת עמלצים לבנים בשבי ידוע לכולם, ולמרות זאת אקווריומים ברחבי העולם עדיין מנסים מדי פעם להשיג כרישים כאלה ולהציג אותם כדי למשוך מבקרים. אלא שבסוף מי שמשלמים את המחיר הם הכרישים שסובלים ולבסוף מתים.

למאמר המקורי לחצו כאן.

שתפו‬        

רוצים גישה חופשית למערכי שיעור ופעילויות נלוות הקשורות לסיפור זה?

הרשמה בחינם
הוסיפו סיפור למועדפים

מילון מושגים


מערכים קשורים

thumbnail

מה אוכל הדג שבצלחת במהלך אפריל, חודש חג הפסח, הישראלים צורכים בממוצע כ-1.4 קילוגרם דגים טריים, עלייה של כ-75 אחוז לעומת שאר חודשי השנה. מחקר חדש מגלה שאם נמשיך לגדל בחקלאות המים דגים טורפים, שצורכים דגי בר רבים, עלולה להיווצר פגיעה משמעותית באוכלוסיית הדגים בים התיכון

thumbnail

הזיקית שהתחפשה מיוחד לחג: פורים מגיע להתארח פעם בשנה, אך בטבע יש בעלי חיים שחוגגים אותו באופן יומיומי – כמו הזיקיות. למעשה, התקשטותן של הזיקיות לא מוגבלת לחלקן החיצוני – ועצמותיהן של רבות מהן זוהרות דרך עורן תחת אור אולטרה-סגול. כך הזיקיות לא מפסיקות להפתיע בתחפושות מקוריות שיכולות להוות השראה לקראת החג הצבעוני ביותר שלנו

thumbnail

פטרייה קטנה ורעילה הרעלות בישראל – כפטריות אחרי הגשם? מחקר חדש חושף את דפוסי ההרעלות מפטריות בר בארצנו. הקורבנות העיקריים: ילדים עד גיל 6, וגם גברים. ומהו המרחב שבו מתרחשות מרבית ההרעלות? לא, לא מדובר ביערות צפופים – אלא דווקא במדשאות שכולנו מכירים