ליהי ברק

כלבים למען פילים

מרץ 7, 2016

יחידת כלבים שפועלת בקניה מצליחה לעשות את הלא יאמן - לאתר ציידי פילים כדי להעניש אותם על הרג שביצעו וגם למנוע את הפשע הבא


 

שמורת אמבוסלי שבקניה היא ביתן של אוכלוסיות פילים גדולות, המשמשות למחקר כבר 40 שנים. צילום: Big Life Foundation
שמורת אמבוסלי שבקניה היא ביתן של אוכלוסיות פילים גדולות, המשמשות למחקר כבר 40 שנים. צילום: Big Life Foundation

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

שנהב, החומר שממנו עשויים חטי הפילים, הוא מצרך בעל ערך מסחרי רב ששוויו בשוק השחור נאמד בכ-2,100 דולר לקילוגרם, ולכן הוא אחת הסיבות העיקריות לציד בלתי חוקי של פילים. הדרישה למסחר בשנהב גדלה בכל העולם ובמיוחד בשוקי המזרח הרחוק, ולפי הארגון לשימור חיי הבר והטבע היא גובה את חייו של פיל אחד בכל 15 דקות בממוצע.

הכלבים מזהים את הריח של הציידים גם יום אחרי שהפשע התבצע ומובילים אל הציידים הבלתי חוקיים. צילום: Big Life Foundation
הכלבים מזהים את הריח של הציידים גם יום אחרי שהפשע התבצע ומובילים אל הציידים הבלתי חוקיים. צילום: Big Life Foundation

 

 

 

 

 

 

 

 

פארק אמבוסלי בקניה, שממנו נשקפים נופיו המרהיבים של הר הקילימנג'רו המפורסם, ידוע באוכלוסיות הפילים העתיקות שלו שנחקרות במסגרת מעקב מיוחד כבר ארבעים שנים. בזכות השמירה והפיקוח שמאפשרים את המחקרים, אוכלוסיית הפילים בפארק היא בין היציבות בעולם. היא מתקיימת כמעט ללא הפרעות והפארק הוא אתר תיירותי פופולרי.

בין טנזניה לקניה משתרעת מערכת אקולוגית נרחבת שהפארק הוא חלק ממנה, אך הוא מיוחד גם בשל היותו אחד ממוקדי הפעילות המבצעית של יחידת הכלבים הגששים שהוקמה על ידי קרן חיים גדולים. הקרן פועלת באפריקה לשמירת טבע והגנה אקטיבית על חיות בר מפני ציידים לא חוקיים, והיא עושה זאת באמצעות שילוב הקהילה המקומית בעשייה.

הצלחה מרשימה

היחידה הוקמה באוקטובר 2011 עם שני כלבים וארבעה אנשי צוות והיא נותנת מענה לפניות של תושבי האזור והמשטרה המקומית. עם הזמן הפכה לכלי אפקטיבי להרחקת ציידים מאזורים המיועדים לשימור ופארקים לאומיים.

כשמתקבל דיווח על ציד בלתי חוקי, הכלבים נקראים לנקודת ההריגה ומתחילים במשימת הרחרוח – ראשית עליהם להבחין בריחות האנושיים של הציידים מבין שלל הממצאים בזירת הפשע. לאחר מכן, הכלבים מאתרים את עקבות הציידים ומובילים את הצוותים בעקבות שביל הריח.

חוש הריח המפותח שלהם מאפשר להם לזהות שבילי עקבות חשודים גם אם הפשע התרחש יום לפני תחילת המבצע, ולהוביל את הצוותים דרך צמחייה סבוכה ואף כבישים ראשיים. עבור הכלבים, שעולמם הוא עולם של ריחות, איתור הציידים הוא משחק גששות. כשהם לא בשטח במהלך פעילות מבצעית הם מתגוררים במגורים נוחים ומאובטחים, מסורקים על בסיס יומי ועושים אמבטיה פעם בשבוע.

יחידת הכלבים אינה מסוגלת למנוע את הפשע, אך היא גורם הרתעה משמעותי. צילום: Big Life Foundation
יחידת הכלבים אינה מסוגלת למנוע את הפשע, אך היא גורם הרתעה משמעותי. צילום: Big Life Foundation

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

יחידת הכלבים אמנם אינה מסוגלת למנוע את הפשע בזמן אמת, אך היא גורם הרתעה משמעותי המונע מהציידים מלהתקרב לאזור מלכתחילה. הציידים יודעים שאין דבר שהם יכולים לעשות על מנת לשנות את גורלם, ושפשוט מסוכן להם מדי להרוג את הפילים מפני שהכלבים יכולים לאתר אותם גם ממרחקים.

בחמש השנים שחלפו מאז החלה יחידת הכלבים את מסעה, הכלבים צברו מוניטין מכובד כיחידה המבצעית המוצלחת ביותר במלחמה בתופעת הציד הבלתי חוקי. אנשי הקרן טוענים שמאז שנת 2013 לא נהרג באמבוסלי אפילו פיל אחד על ידי ציידים בלתי חוקיים. כיום, היחידה כוללת כלב אחד מיומן בקניה שאליו יתלוו בקרוב שני כלבים נוספים שנמצאים כעת בתהליך האימונים, ועוד שלושה כלבים פעילים בטנזניה. במהלך שנת 2015 סייעו הכלבים במעצרם של ארבעה ציידי פילים לא מורשים, ונראה שהצילו את חייהם של לא מעט בעלי חיים.

בעקבות הכתבה בזווית, הסיפור פורסם ב-ynet

שתפו‬        

רוצים גישה חופשית למערכי שיעור ופעילויות נלוות הקשורות לסיפור זה?

הרשמה בחינם
הוסיפו סיפור למועדפים

מערכים קשורים

thumbnail

הולכים על אצות שלושה מיליארד כפכפי אצבע נמכרים בעולם בכל שנה, אבל כיוון שהם עשויים מחומרים בלתי-מתכלים הם מצטברים בהמוניהם במטמנות האשפה ובאוקיינוסים. האם כפכפים חדשים מאצות עשויים לשנות את זה?

thumbnail

הזיקית שהתחפשה מיוחד לחג: פורים מגיע להתארח פעם בשנה, אך בטבע יש בעלי חיים שחוגגים אותו באופן יומיומי – כמו הזיקיות. למעשה, התקשטותן של הזיקיות לא מוגבלת לחלקן החיצוני – ועצמותיהן של רבות מהן זוהרות דרך עורן תחת אור אולטרה-סגול. כך הזיקיות לא מפסיקות להפתיע בתחפושות מקוריות שיכולות להוות השראה לקראת החג הצבעוני ביותר שלנו

thumbnail

פטרייה קטנה ורעילה הרעלות בישראל – כפטריות אחרי הגשם? מחקר חדש חושף את דפוסי ההרעלות מפטריות בר בארצנו. הקורבנות העיקריים: ילדים עד גיל 6, וגם גברים. ומהו המרחב שבו מתרחשות מרבית ההרעלות? לא, לא מדובר ביערות צפופים – אלא דווקא במדשאות שכולנו מכירים